Si Të Ruani Rezultatet Pas Zbardhjes Profesionale Të Dhëmbëve

Nëse keni bërë zbardhjen profesionale të dhëmbëve në një klinikë dentare në Shqipëri për të arritur një buzëqeshje më të bukur dhe më të fortë, sigurisht që dëshironi që këto rezultate të mrekullueshme të zgjasin sa më gjatë. Në klinikën e Dr. Roland Zhukës, ne e kuptojmë sa e rëndësishme është që dhëmbët tuaj të kenë një pamje sa më të bukur, pandaj, kemi përgatitur një udhëzues të detajuar me këshilla dhe metoda të dobishme për t'ju ndihmuar të mbani shkëlqimin dhe bardhësinë e buzëqeshjes tuaj. Lexoni më tej për të zbuluar se si mund të ruani efektin e zbardhjes profesionale të dhëmbëve për një kohë sa më të gjatë. 

Si Funksionon Zbardhja Profesionale E Dhëmbëve?

Nëse dëshironi të keni një buzëqeshje më të ndritshme, procedurat profesionale të zbardhjes së dhëmbëve janë zgjedhja më e mirë e mundshme. Këto procedura përdorin peroksid karbamidi dhe peroksid hidrogjeni si agjentë zbardhues për të eliminuar njollat nga sipërfaqja e smaltit. Gjatë trajtimit, një xhel zbardhues i përqendruar me këto kimikate do të aplikohet në dhëmbët tuaj. Për të aktivizuar procesin e zbardhjes, dentisti do të përdorë një rreze UV ose një dritë blu, e cila ndihmon përzierjen të depërtojë në smaltin tuaj dhe të heqë çdo njollë të fortë. 

Përveç procedurave profesionale, ekzistojnë edhe produkte për zbardhjen e dhëmbëve, si drita dhe shirita zbardhues. Këto metoda janë më të thjeshta për t'u përdorur dhe kërkojnë më shumë kohë për të dhënë rezultate, por përsëri janë mjaft efektive. Pasi kemi kuptuar procesin e zbardhjes profesionale të dhëmbëve, le të shqyrtojmë tani hapat e përfshira në këtë procedurë. 

Përfitimet E Zbardhjes Profesionale Të Dhëmbëve

Siç kemi shpjeguar më parë, zbardhja profesionale e dhëmbëve është një procedurë e sigurt dhe efektive. Tani, le të vazhdojmë me përfitimet që ofron kjo metodë. Edhe pse ekzistojnë opsione të tjera për të zbardhur dhëmbët në shtëpi, zbardhja profesionale në një klinikë dentare është shumë më e shpejtë dhe efektive. Dis aprej avantazheve janë:

Përmirësimi I Shëndetit Oral

Duke eliminuar njollat nga dhëmbët tuaj, zbardhja profesionale e dhëmbëve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj dentar. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të dëmtimit të dhëmbëve dhe çështjeve të tjera të shëndetit oral, duke përmirësuar gjithashtu pamjen dhe funksionin e dhëmbëve tuaj.

Dhëmbë Më Të Bardhë Dhe Buzëqeshje Më E Ndritshme

Zbardhja profesionale e dhëmbëve siguron një buzëqeshje më të bardhë dhe më të shndritshme, që është vetëm një nga avantazhet e saj të shumta. Shumë faktorë mund të shkaktojnë zverdhjen dhe njollosjen e dhëmbëve me kalimin e kohës, të tilla si pirja e duhanit, konsumimi i kafesë, çajit dhe ushqimeve të caktuara. Zbardhja profesionale e dhëmbëve ndihmon në eliminimin e këtyre njollave të kokëforta, duke rikthyer ngjyrën natyrale të dhëmbëve tuaj.

Rezultatet Afatgjata

Pasi të keni zbardhur dhëmbët në mënyrë profesionale, është e rëndësishme të kujdeseni siç duhet për ta nëse dëshironi që rezultatet të zgjasin për një kohë të gjatë. Ndryshe nga trajtimet në shtëpi, të cilat kanë një përqendrim më të ulët dhe nuk japin rezultate afatgjata, zbardhja profesionale ofron përfitime që do të zgjasin shumë. Për më tepër, zbardhja profesionale minimizon rrezikun e ndjeshmërisë së dhëmbëve, duke siguruar një trajtim të sigurt dhe efektiv. 

Rrezik I Ulët I Ndjeshmërisë

Zbardhja profesionale e dhëmbëve mund të jetë zgjedhja më e mirë për ju nëse dëshironi të përmirësoni pamjen e buzëqeshjes tuaj pa u shqetësuar për ndjeshmërinë e dhëmbëve. Ky lloj trajtimi kryhet nga një dentist dhe përdor një sasi më të vogël kimikatesh krahasuar me trajtimet në shtëpi. Kjo do të thotë se ka një rrezik më të ulët që agjenti zbardhues të irritojë mishrat e dhëmbëve kur bie në kontakt me to. 

Kohë Më E Shpejtë Trajtimi

Nëse zgjidhni zbardhjen profesionale të dhëmbëve në një klinikë dentare, duhet të dini se procedura zgjat nga 30 deri në 60 minuta. Këto seanca mund të kenë nevojë të përsëriten në varësi të nevojave të pacientit. Disa pacientë mund të kenë nevojë vetëm për një seancë, ndërsa të tjerëve mund t'u duhen më shumë. Megjithatë, edhe nëse keni një orar të ngjeshur, kjo procedurë nuk kërkon shumë kohë, duke e bërë atë të përshtatshme për të gjithë. 

Sa Zgjat Zbardhja E Dhëmbëve?

Një numër faktorësh, si teknika e përdorur dhe zakonet personale, mund të ndikojnë në kohëzgjatjen e rezultateve të zbardhjes së dhëmbëve. Procedura profesionale e zbardhjes së dhëmbëve nga një dentist zakonisht mund të zgjasë nga gjashtë muaj deri në dy vjet.

Nga ana tjetër, produktet zbardhuese në shtëpi mund të ofrojnë përfitime që zgjasin për disa muaj. Për të zgjatur efektet e zbardhjes, është e rëndësishme të praktikoni një higjienë të shkëlqyer dentare, të shmangni ushqimet dhe pijet që krijojnë njilla dhe të planifikoni vizita të rregullta te dentisti juaj. Duke ndjekur këto zakone të shëndetshme, mund të keni një buzëqeshje më të fortë dhe më të ndritshme për një kohë shumë të gjatë.

Ruajtja E Rezultateve Të Zbardhjes Së Dhëmbëve

Shmangni Ushqimet Dhe Pijet Me Ngjyrë

Për të mbajtur dhëmbët të shëndetshëm dhe për të zgjatur rezultatet e zbardhjes, është e rëndësishme të kufizoni konsumimin e pijeve dhe ushqimeve që mund të njollosin dhëmbët tuaj. Këtu përfshihet kafeja, vera e kuqe, çaji dhe ushqimet e tilla si manaferrat, salca e domates dhe panxhari. Nëse nuk mund t'i shmangni këto ushqime totalisht, sigurohuni të lani dhëmbët sa më shpejt pasi t'i konsumoni për të parandaluar krijimin e njollave. Kjo është shumë e rëndësishme, pasi këto ushqime dhe pije që përmbajnë ngjyrues dhe janë acidike mund të ndikojnë ndjeshëm në ngjyrën dhe shëndetin e dhëmbëve tuaj. 

Hani Një Dietë Të Shëndetshme Për Dhëmbët

Nëse doni të shmangni njollat e dhëmbëve, ka disa ushqime që do t'ju ndihmojnë. Mollët janë një shembull i mrekullueshëm pasi ato funksionojnë shumë mirë në parandalimin e njollave nga dhëmbët, duke i mbajtur ata sa më të bardhë. Disa lloje të tjera ushqimesh që do t'ju ndihmojnë të mbani dhëmbët tuaj të bardhë mund të jenë:

  • Selino.
  • Karota.
  • Djath Cheddar.
  • Luleshtrydhet.
  • Arra dhe farat.
  • Lulelakrat.

Praktikimi I Higjienës Së Mirë Orale

Ruajtja e një higjiene të mirë dentare është thelbësore për të mbajtur dhëmbët të bardhë dhe të shëndetshëm. Sigurohuni që të përdorni fillin dentar të paktën një herë në ditë dhe lani dhëmbët për rreth dy minuta. Për të parandaluar gërryerjen e smaltit, përdorni një furçë me qime të buta dhe pastë dhëmbësh me fluor. Gjithashtu, përdorni një gargarë antimikrobiale për të ndihmuar në eliminimin e baktereve dhe për të përmirësuar freskinë e erës së gojës.

Përdorni Pastë Dhëmbësh Zbardhuese

Pasta zbardhuese e dhëmbëve mund t'ju ndihmojë të ruani përfitimet e zbardhjes së dhëmbëve duke eliminuar njollat sipërfaqësore. Për të hequr gradualisht njollat dhe për të zbardhur dhëmbët, zgjidhni pastë që përmban peroksid hidrogjeni ose peroksid karbamidi. Megjithatë, përdorni ato me kujdes, pasi përdorimi i tepërt mund të dëmtojë smaltin tuaj.

Bëni Pastrime Të Rregullta Profesionale

Pastrimi profesional i dhëmbëve mbetet i domosdoshëm edhe nëse pastroni dhëmbët çdo ditë, pasi nuk është e mundur të shihni dhe të pastroni plotësisht çdo pjesë të gojës tuaj. Gjatë një pastrimi profesional, dentisti do të heqë çdo gur apo pllakë të grumbulluar që nuk mund të mund ti hiqni gjatë rutinës tuaj të përditshme. Gjithashtu, gjatë këtyre vizitave të rregullta, dentisti do të jetë në gjendje të identifikojë çdo problem dhe të ofrojë trajtimin e duhur nëse është e nevojshme.

Merrni Parasysh Trajtimet Pasuese

Me kalimin e kohës, efekti i trajtimit të zbardhjes së dhëmbëve do të fillojë të zbehet dhe dhëmbët tuaj mund të mos duken më aq të bardhë sa më parë. Në këto raste, mund të konsideroni një trajtim shtesë zbardhues për të rikthyer shkëlqimin dhe rrezatimin e dhëmbëve tuaj. Sidoqoftë, trajtimet e përsëritura duhet të rekomandohen nga dentisti, pasi kryerja e tyre pa udhëzimin e duhur mund të dëmtojë smaltin tuaj. 

Lini Duhanin

Pirja e duhanit mund të ndikojë negativisht në pamjen e buzëqeshjes tuaj, përveçse të jetë e keqe për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Rezultatet e procedurave të zbardhjes së dhëmbëve mund të ndryshohen nga katrani dhe nikotina në produktet e duhanit, të cilat mund t'i lënë dhëmbët tuaj të zbardhur dhe me njolla të dukshme. Heqja dorë nga pirja e duhanit nuk është vetëm e mirë për shëndetin tuaj, por edhe e nevojshme për t'i mbajtur dhëmbët tuaj të bardhë dhe verbues. 

Si Të Menaxhoni Ndjeshmërinë E Dhëmbëve

Ndjeshmëria e dhëmbëve është një efekt anësor shumë i zakonshëm pas procedurave të zbardhjes së dhëmbëve. Megjithatë me strategjitë e duhura këto efekte mund të menaxhohen lehtësisht dhe do të jenë shumë efektive. Për më tepër, ne do të përmendim disa mënyra për të përballuar ndjeshmërinë që vjen nga këto procedura:

Pastë Për Dhëmbët E Ndjeshëm

Mundohuni të përdorni pastë dhëmbësh të krijuar posaçërisht për dhëmbë të ndjeshëm. Këto solucione pastash dhëmbësh kanë përbërës që, duke desensibilizuar nervat në dhëmbët tuaj, mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shqetësimit dhe për këtë arsye shmangien e ndjeshmërisë. 

​Pyetjet E Bëra Më Shpesh

A Është E Mundur Të Ruani Rezultatet E Zbardhjes Së Dhëmbëve?

Pas çdo vakti, këshillohet të shpëlani gojën me një gargarë që përmban peroksid hidrogjeni për zbardhjen e dhëmbëve. Përdorimi i rregullt i një shpëlarësi zbardhues, veçanërisht pas konsumimit të ushqimeve dhe pijeve që mund të njollosin dhëmbët, do të ndihmojë në minimizimin e njollave dhe mbajtjen e dhëmbëve tuaj të bardhë. 

Çfarë Ndodh Nëse Vazhdoni Të Zbardhni Dhëmbët?

Sipas studimeve, ekspozimi i klorit natriumi ndaj acidit mund të bëjë që dhëmbët të bëhen më pak të fortë dhe të rrisë mundësinë e përkeqësimit të smaltit në të ardhmen. Në thelb, kjo procedurë zbardhjeje i dobëson dhëmbët, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj faktorëve përkeqësuese. 

Sa Kohë Duhet Për T'u Shëruar Pas Zbardhjes Së Dhëmbëve?

Shtresa mbrojtëse e dhëmbëve hiqet përkohësisht me zbardhjen e dhëmbëve dhe pastrimin e tyre, gjë që hap edhe poret në smalt. Shtresa merr 24 orë për tu rinovuar, prandaj 48 orët që pasojnë operacionin do të përcaktojnë se sa do të zgjasë zbardhja. Kini kujdes se çfarë hani dhe pini gjatë këtyre dy ditëve. 

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Ndani:

Facebook
Cicëroj
Pinterest
LinkedIn

Tabela e Përmbajtjes

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm dhe do të merrni një vlerësim fillestar të gjendjes tuaj dentare, ose kontaktoni dr.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Në çelës

Postime të ngjashme

Ne jemi gati kur të jeni ju gati!

Lini një takim

Plotësoni formularin për të lënë një takim me një nga specialistët tanë stomatologjikë. Nëse keni nevojë për zgjidhje më të komplikuara dentare ose keni nevojë për një diagnozë për problemin tuaj, ne do t'ju kontaktojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ofrojmë konsulta dhe këshilla mjekësore për të gjithë pacientët, qoftë në klinikën tonë ose nëpërmjet internetit. Thjesht plotësoni formularin me informacionin tuaj, zgjidhni shërbimin që po kërkoni dhe lini një mesazh me çdo pyetje që mund të keni, dhe stafi ynë do t'ju përgjigjet brenda një kohe të shkurtër.

Bëni një takim

Plotësoni formularin e thjeshtë online!

Njihuni me dentistin tonë në internet

Telefonatë direkt me dentistin tonë.

Mësoni diagnozën tuaj

Gjeni problemin dhe zgjidhjen.

Merrni kuotën tuaj

Merrni ofertën tuaj falas në internet!

sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.

Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!