Cilat Janë Zakonet Më Të Këqija Për Dhëmbët Tuaj?

Edhe pse mund të lani dhëmbët, të përdorni fillin dentar dhe të bëni vizita dentare të rregullta, ka disa zakone që mund t'i dëmtojnë dhëmbët tuaj. Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm se ushqimet e ëmbla mund të jenë një zakon i keq, por ka dhe disa veprime të tjera që gjithashtu do të dëmtojnë dhëmbët tuaj edhe pse mund të mos jetë e dukshme në fillim. Në këtë blog, do të përmendim disa nga zakonet më të zakonshme që njerëzit kanë, çfarë dëmi shkaktojnë dhe si t’i shmangni ato.

Ngrënia E Akullit

Edhe pse ngrënia e akullit mund të jetë një mënyrë për të lehtësuar stresin dhe shumë njerëz e shijojnë, mund të jetë shumë e dëmshme për dhëmbët tuaj. Ky zakon do të shkaktojë krisje dhe thyerje të tyre, dhe më pas do të keni nevojë për trajtime shtesë për rregullimin e tyre. Ndonjëherë dëmi do të jetë aq i rëndë sa mund të jetë e nevojshme dhe heqja e dhëmbit. Në varësi të rëndësisë së thyerjes, dentisti mund të rekomandojë një kurorë, një kanal të rrënjës ose një mbushje kompozite. Nëse e gjeni veten duke ngrënë akull, përpiquni ta zëvendësoni me veprimet e mëposhtme:

 • Sa herë që keni një pije me akull, përpiquni ta pini me një pipë për të shmangur kontaktin.
 • Në vend të ngrënies së akullit, konsumoni ushqime të shëndetshme dhe të freskëta si karota ose mollë që janë të forta dhe mund të japin të njejtën ndjesi. 
 • Provoni të hani çamçakëz pa sheqer. 

Larja E Dhëmbëve Shumë Fort

Edhe pse larja e dhëmbëve është shumë e rëndësishme nëse doni që goja juaj të jetë e shëndetshme, duhet të dini se larja e tyre në mënyrë shumë agresive mund të shkaktojë dëmtime jo vetëm në dhëmbët tuaj, por edhe në mishrat e tyre. Nëse ky është një zakon i juaji, ju do të dëmtoni eventualisht smaltin e dhëmbëve tuaj, i cili është shtresa mbrojtëse e jashtme, dhe do të bëni dhëmbët më të ndjeshëm ndaj faktorëve të jashtëm. 

Gjithashtu, një dëmtim tjetër që shkakton larja shumë fort është tërheqja e mishrave të dhëmbëve, e cila ndodh kur ato shtyhen prapa nga dhëmbët duke ekspozuar rrënjën. Kur mishrat e dhëmbëve tërhiqen dhe smalti gërryhet, nuk ka mënyrë natyrale për t'i rikthyer ato. Megjithatë, ka disa procedura siç janë fasetat që do t'ju ndihmojnë të riktheni dhëmbët në normalitet. Këtu janë disa këshilla që do t'ju ndihmojnë të shmangni larjen e dhëmbëve më fortë se duhet:

 • Edhe pse furçat e dhëmbëve me qime të buta duken sikur nuk e bëjnë punën, ato funksionojnë shumë mirë, kështu që konsiderojeni ta ndërroni furçën tuaj. 
 • Mund të blini një furçë dhëmbësh elektrike. 

Shtrëngimi I Dhëmbëve (Bruksizmi) 

Shumë njerëz kanë zakonin të shtrëngojnë dhëmbët dhe në më të shumtën e kohës nuk janë të vetëdijshëm që po e bëjnë. Ky zakon shkakton dëmtime të pakthyeshme për dhëmbët tuaj, siç janë konsumimi i tyre më shpejt dhe rritja e rrezikut të frakturave dhe formimit të kavitetit. Disa shenja që mund të tregojnë se shtrëngoni dhëmbët në mënyrë të pavetëdijshme përfshijnë:

 • Zgjimi me dhimbje nofulle dhe dhimbje koke.
 • Shenja dëmtimi në brendësinë e faqeve tuaja.
 • E gjeni veten duke shtrënguar nofullën gjatë ditës. 

Nëse vini re ndonjë nga shenjat e lartpërmendura, është e rëndësishme të konsultoheni me dentistin tuaj. Pas kontrollimit të dhëmbëve tuaj, ai do t'ju rekomandojë të përdorni një mbrojtës gjatë natës ndërsa flini, i cili do të shërbejë si një barrierë për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga kontakti me njëri-tjetrin. Ndonjëherë shtrëngimi i dhëmbëve mund të jetë gjithashtu një shenjë stresi dhe mund të bëhet më intensiv edhe gjatë ushtrimeve. Disa nga këshillat që do t'ju ndihmojnë të shmangni shtrëngimin e dhëmbëve janë:

 • Mund të provoni të vendosni një copë të ngrohtë në fytyrë për të relaksuar muskujt dhe për t'i mbrojtur ata nga shtrëngimi. 
 • Provoni të masazhoni nofullën para se të flini për të liruar muskujt.

Ngrënia E Thonjve

Kafshimi i thonjve është një zakon i zakonshëm që e kanë shumë njerëz. Ky është një nga veprimet më të dëshmshme që do ti bëjë dhëmbët të zhvendosen me kalimin e kohës, veçanërisht te fëmijët e vegjël. Gjithashtu kjo mund të shkaktojë krisje dhe thyerje të konsiderueshme të tyre. Zakonisht, dëmi nuk është shumë i rëndë dhe mund të rregullohet me procedura të thjeshta si mbushja. Megjithatë, nëse nuk ndaloni, ata do të thyhen përsëri. Një mënyrë për ta parandaluar këtë veprim është të vendosni manikyr mbi to, i cili do të shërbejë si një shtresë mbrojtëse, ose provoni të hani çamçakëz pa sheqer për të mbajtur gojën të zënë. 

Duhanpirja

Siç mund ta dini, duhanpirja është një zakon shumë i keq që do të dëmtojë jo vetëm shëndetin tuaj oral, por edhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Duhanpirja është automatikisht e lidhur me higjienën e keqe orale pavarësisht sa shumë lani dhëmbët. Kjo për shkak se do të reduktojë prodhimin e pështymës duke e bërë gojën tuaj të thahet. Duhanpirja gjithashtu do të rezultojë në humbjen e përhershme të dhëmbit sepse shkakton shumë dëme në mishrat e tyre duke avancuar në sëmundje periodontale.

Është e rëndësishme të dini se produktet e duhanit janë gjithashtu shkaku kryesor i kancerit oral. E vetmja gjë për të shmangur këtë problem është të përpiqeni ta ndërprisni, dhe do të shihni shumë përfitime.  

Kafshimi I Objekteve

Shumë njerëz kanë zakonin të kafshojnë objekte të forta për të lehtësuar stresin. Ky veprim do ti dëmtojë shumë dhëmbët. Dhëmbët tanë nuk janë bërë për këtë lloj presioni dhe madje edhe ushqimet e forta do të shkaktojnë dëmtime, imagjinoni se çfarë mund të bëjnë objektet. Përpiquni të shmangni këtë zakon sa më shumë që të jetë e mundur, pasi kjo do të çojë në dëmtime të pakthyeshme dhe madje humbje të dhëmbëve. 

Luajtja E Sporteve Pa Mbrojtës Për Gojën

Nëse luani sporte me forcë të lartë, është shumë e rëndësishme të mbani një mbrojtës për gojën për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga çdo forcë e jashtme që mund të përballen. Ashtu siç mbroni duart tuaja kur luani boks me doreza ose kur mbani një helmetë, duhet gjithashtu të mendoni për mbrojtjen e dhëmbëve tuaj në çdo kohë. 

Thithja E Gishtit

Shumë njerëz kanë pasur zakonin të thithin gishtin kur kanë qenë të vegjël dhe disa ende vazhdojnë ta bëjnë këtë. Është shumë e rëndësishme që prindërit ta ndalojnë këtë zakon ndërsa fëmija është ende i vogël. Jo vetëm që thithja e gishtit do të zhvendosë dhëmbët ndërsa zhvillohen, por gjithashtu do të shkaktojë anomali në qiellzën e gojës, të cilat mund të jenë të pa trajtueshme.

Hapja E Sendeve Me Dhëmbë

When people have a hard object in their hand that they cannot open, they will most likely use their teeth since they are sharp and strong. We highly advise you not to use your teeth for opening anything and especially beers. Our teeth are not made to withstand this much pressure so they will chip or brake. Even though it may seem cool try to avoid these kinds of activities as much as possible. 

Pirja E Pijeve Me Sheqer, Përfshirë Pijet Sportive

E dimë që pijet që përmbajnë sheqer në to mund të kenë shije të mirë, megjithatë nëse i konsumoni ato gjatë gjithë kohës, shëndeti juaj oral do të ndikohet. Sheqeri është ushqimi që bakteret e këqija në gojën tonë duan të hanë, gjë që përshpejton formimin e pllakës. Nëse pllaka nuk hiqet menjëherë dhe siç duhet, mund të zhvillohet në gurë, gjë që mund të çojë në sëmundje të mishrave dhe të dhëmbëve. Për të shmangur të gjitha këto probleme, thjesht qëndroni larg ushqimeve dhe pijeve të ëmbla sa më shumë që të jetë e mundur.

Konsumi I Tepërt I Kafeinës

Kafeja është pija më e konsumuar në botë. Ne e dimë që ka shije të shkëlqyer dhe e bën më të lehtë zgjimin në mëngjes, megjithatë kur bëhet fjalë për shëndetin oral, ajo ka shumë efekte anësore. Nëse konsumoni shumë kafe çdo ditë, dhëmbët tuaj do të njollosen duke i bërë ato të duken të verdhë. Problemi do të përkeqësohet më shumë nëse shtoni shumë sheqer në kafe, pasi do të tërheqë më shumë kavitete. 

Duhet të dini që ky problem trajtohet lehtësisht me procedurat e zbardhjes së dhëmbëve dhe kjo është ajo që shumica e pacientëve vijnë duke kërkuar në klinikën dentare të Dr. Roland Zhukës. Megjithatë, ne gjithashtu i rekomandojmë pacientëve tanë të përpiqen të minimizojnë marrjen e kafesë në të paktën një filxhan kafeje në ditë dhe jo më shumë. Pas kësaj, do të vini re një përmirësim të ndjeshëm në ngjyrën e dhëmbëve tuaj. 

Moslarja Dhe Mos Përdorimi I Fillit Dentar Çdo Ditë

Jo vetëm që larja dhe përdorimi i fillit dentar do të mbajë dhëmbët tuaj të bardhë, por gjithashtu do t'i mbrojë ata nga kavitete dhe probleme të tjera orale. Specialistët tanë të kujdesit dentar këtu në klinikën e Dr. Roland Zhukës theksojnë rëndësinë që kanë këto praktika. Kur bëhet fjalë për produktin e duhur, ne rekomandojmë të përdorni një furçë dhëmbësh me qime të buta dhe një pastë dhëmbësh me fluor. Këto hapa duhet të jenë shumë të rëndësishëm në rutinën tuaj të përditshme, kështu që përpiquni të mos i neglizhoni ato.

Dehidratimi (Mungesa E Pështymës Shkakton Gojë Të Thatë)

Pija më e shëndetshme për trupin tuaj është uji, pasi ai promovon dhëmbë dhe mishra të shëndetshëm. Goja juaj do të thahet dhe rrjedha e pështymës do të reduktohet nëse nuk pini mjaftueshëm ujë. Kjo ka një ndikim në rritjen e baktereve orale, gjë që do të çojë në më shumë kavitete dhe një rritje të mundësisë së sëmundjes periodontale.

It is recommended that you drink eight glasses of water or more daily in order to keep your teeth as healthy as possible. If you find it difficult to remember this, always keep a bottle with you and sip from it every few hours of the day. although this will increase the need to use the bathroom, you will thank yourself when you see the benefits it provides. 

3 Zakone Të Mira Që Do Të Mbajnë Dhëmbët Tuaj Të Shëndetshëm

Zakonet që përmendëm më sipër janë të zakonshme tek shumica e njerëzve në ditët e sotme dhe e dimë që janë shumë të vështira për t'u thyer. Megjithatë, është shumë e rëndësishme që të kuptoni rreziqet dhe të bëni më të mirën për të shmangur këto veprime. Kjo do të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj oral dhe do të mbajë dhëmbët tuaj në gjendje perfekte. Më tej, do të shpjegojmë tre veprime të mira për t'ju ndihmuar të shmangni problemet dentare:

 • Brush your teeth on a daily basis but do not do that aggressively.  Brushing your teeth twice a day keeps your teeth clean and assists in eliminating plaque. However, this is only effective with good technique. For two to three minutes, use a toothbrush with soft bristles to gently clean your teeth in tiny, circular strokes. To avoid damaging your gums and enamel, do not brush your teeth too vigorously. Tooth sensitivity may result from severe tooth erosion.
 • Nëse pini duhan, përpiquni ta lini. Ky zakon do të dëmtojë shëndetin tuaj dhe gjithashtu do të zgjasë çdo proces shërimi duke dëmtuar sistemin imunitar. Pas kryerjes së një procedure dentare, pacientët që pinë duhan do të kenë nevojë për më shumë kohë për t'u shëruar sesa ata që nuk pinë. Duhanpirja gjithashtu do të shkaktojë erë të keqe të gojës dhe do të çojë në sëmundje periodontale.
 • Të ushqehesh me një dietë të shëndetshme dhe të balancuar është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin e përgjithshëm dhe dentar. Hani një dietë të pasur me fruta, perime, arra, djathë dhe mish pule, dhe ushqime të tjera të shëndetshme për dhëmbët tuaj. Djathi, për shembull, stimulon gjëndrat për të prodhuar më shumë pështymë, e cila ndihmon në neutralizimin e acidit në gojën tuaj ndërsa luleshtrydhet do t'i mbajnë ato të bardha. Ka shumë alternativa të shëndetshme që do të kenë shije të mirë të cilat do t'ju ndihmojnë gjithashtu të ruani shëndetin tuaj oral. 

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Ndani:

Facebook
Cicëroj
Pinterest
LinkedIn

Tabela e Përmbajtjes

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm dhe do të merrni një vlerësim fillestar të gjendjes tuaj dentare, ose kontaktoni dr.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Në çelës

Postime të ngjashme

Ne jemi gati kur të jeni ju gati!

Lini një takim

Plotësoni formularin për të lënë një takim me një nga specialistët tanë stomatologjikë. Nëse keni nevojë për zgjidhje më të komplikuara dentare ose keni nevojë për një diagnozë për problemin tuaj, ne do t'ju kontaktojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ofrojmë konsulta dhe këshilla mjekësore për të gjithë pacientët, qoftë në klinikën tonë ose nëpërmjet internetit. Thjesht plotësoni formularin me informacionin tuaj, zgjidhni shërbimin që po kërkoni dhe lini një mesazh me çdo pyetje që mund të keni, dhe stafi ynë do t'ju përgjigjet brenda një kohe të shkurtër.

Bëni një takim

Plotësoni formularin e thjeshtë online!

Njihuni me dentistin tonë në internet

Telefonatë direkt me dentistin tonë.

Mësoni diagnozën tuaj

Gjeni problemin dhe zgjidhjen.

Merrni kuotën tuaj

Merrni ofertën tuaj falas në internet!

sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!