Dhimbja e dhëmbit gjatë natës: Shkaqet, trajtimet

Netët dhe mbrëmjet mund të jenë të frikshme kur vuani nga një dhimbje dhëmbi. Dhimbja e një dhëmbi është torturuese pavarësisht se në cilën orë të ditës shfaqet, por bëhet edhe më torturuese gjatë natës. Shumë arsye kontribuojnë që ky të jetë një fakt i njohur, dhe ne do t'i rendisim disa prej tyre në këtë artikull. Mësoni pse dhimbjet e dhëmbëve po ju mbajnë zgjuar gjatë natës dhe se si një dentist në Shqipëri mund t’ju dihmojë të zvogëloni dhimbjen në mënyrë që të mund të flini të qetë.

Çfarë është dhimbja e dhëmbit?

Dhimbjet e dhëmbëve mund të vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme. Disa prej tyre janë të zbehta, dhe të tjerët thumbojnë. E juaja mund të shfaqet papritur (si në kohën kur dhëmbi juaj dhemb gjatë natës) ose mund të pulsojë gjatë gjithë ditës, duke shfaqur dhimbje edhe në fytyrën tuaj.

Arsyeja pas dhimbjeve të dhëmbëve mund të jetë një nerv i mbindjeshëm që gjendet brenda rrënjës. Ky mund të jetë një infeksion që gjendet diku në mishrat rreth një dhëmbi. Ose edhe presion në një zonë ngjitur.

Në përgjithësi, dhimbjet e dhëmbëve zhduken dhe përsëriten në varësi të shkakut. Në rast se keni dhimbje dhëmbi ndërsa jeni shtrirë, ka shumë mundësi që presioni i gjetur diku tjetër në ose rreth gojës tuaj të kontribuojë në problemin.

4 arsye pse dhimbja e dhëmbit tuaj është më e fortë gjatë natës

Shtrirja

Kur shtriheni në shtrat, koka juaj automatikisht bie në të njëjtin nivel me zemrën, mushkëritë dhe gjymtyrët. Një fushë e barabartë e rrjedhës së gjakut dhe presionit krijohet menjëherë, duke rezultuar në një rrjedhje gjaku në fytyrën, gojën, sinuset dhe trurin tuaj. Ky presion i tepërt i gjakut mund të shtypë gojën tuaj dhe të veprojë si shkas për zonat e ndjeshme, duke i bërë ato të lëndojnë më shumë se normalisht.

Në një anë tjetër, shumica e njerëzve ndjejnë presion shtesë të sinusit kur shtrihen natën. Nëse dhëmbët që ju lëndojnë janë në nofullën e sipërme, fillimisht do t'ju duhet të përjashtoni çdo infeksion të sinusit, kongjestion ose alergji që mund të jenë shkaktarë.

Më pak shpërqendrime

Gjatë natës, ne bëhemi më të vetëdijshëm për atë që po ndodh me trupin tonë dhe të gjitha ndjesitë, sepse ka më pak shpërqendrime në trurin tonë. Edhe pse mund të mendojmë se dhimbja e dhëmbit tonë përkeqësohet, kjo është e gabuar. E vërteta është se ne thjesht e ndiejmë dhimbjen më shumë sepse e pastrojmë mendjen për të fjetur. Mendoni për këtë: e njëjta gjë ndodh kur keni grip dhe keni temperaturë - simptomat duken më të dhimbshme gjatë natës.

Vaktet e natës vonë

Kjo është një arsye e qartë dhe e kuptueshme. Nëse hani një vakt të lehtë mesnate ose darke, veçanërisht nëse është e ëmbël, një pjesë e ushqimit do t'ju ngecë midis dhëmbëve. Pllakat ushqehen me sheqer, dhe harrimi i larjes së dhëmbëve ose pastrimit me fill pas një vakti vonë natën mund të çojë në dhimbje dhëmbi.

Bluarje e pavetëdijshme

Shumë njerëz kërcitin dhëmbët gjatë natës, pa vetëdije. Si rezultat, ata zgjohen në mëngjes duke u përpëlitur nga dhimbja sepse kërcitja e dhëmbëve ushtron stres në nofullat, dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Kërcitja e dhëmbëve mund të jetë një gjendje serioze dhe kërkon kujdesin dhe trajtimin e duhur.

7 kura shtëpiake për lehtësimin e dhimbjeve

Edhe pse dhimbja e dhëmbit nuk mund të reduktohet plotësisht dhe nuk mund të shërohet plotësisht, ka disa ilaçe shtëpiake që mund t'ju ndihmojnë me dhimbjen.

Medikamente kundër dhimbjeve, pa recetë

Medikamentet kundër dhimbjes, pa recetë, ose OTC, si paracetamoli ose ibuprofeni, janë mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për shumë njerëz për të pakësuar në mënyrë efikase dhimbjet e dhëmbëve të lehta deri në mesatare. Ndiqni gjithmonë udhëzimet në paketim në lidhje me dozën. Nëse dhimbja e dhëmbit bëhet më e fortë, hapi tjetër do të ishte të shkoni te dentisti dhe të flisni me të për qetësues më të fortë dhimbjeje.

Kompresa e ftohtë

Kompresat e ftohta mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së një dhëmbi. Një qese me akull e mbështjellë me një peshqir të aplikuar në anën e prekur të fytyrës dhe nofullës ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut në atë zonë. Kjo në këmbim do të zvogëlojë dhimbjen dhe do t'ju lejojë të bini në gjumë.

Përdorimi i një kompresë të ftohtë për 15 deri në 20 minuta çdo dy orë gjatë mbrëmjes mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e dhimbjes përpara se të tërhiqeni në shtrat. Aplikimi i një komprese të ftohtë në zonë për 15-20 minuta çdo disa orë në mbrëmje mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e dhimbjes kur shkoni në shtrat.

Pomada medicinale

Ka disa pomada medicinale që gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së dhëmbit. Xhelet dhe pomadat mpirëse pa recetë që përmbajnë përbërës të tillë si benzokaina ndihmojnë në mpirjen e zonës. Përkundër kësaj, produkti nuk rekomandohet për përdorim nga fëmijët.

Shpëlarje me ujë të kripur

Shpëlarësit me ujë të kripur janë trajtimi më i zakonshëm në shtëpi për dhimbjen e dhëmbëve. Duke vepruar si një agjent natyral antibakterial, uji i kripur mund të zvogëlojë inflamacionin. Kjo, sigurisht, ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve të dëmtuar nga infeksioni. Shpëlarësit me ujë të kripur mund të ndihmojnë gjithashtu për të hequr çdo grimcë ushqimi të ngecur në dhëmbë dhe/ose mishrat e dhëmbëve.

Shpëlarje me peroksid hidrogjeni

Periodontiti është një nga infeksionet më serioze të mishrave të dhëmbëve që vjen si pasojë e kujdesit të dobët oral. Mund të jetë shkaku i simptomave të tilla si dhimbje, gjakderdhje e mishrave të dhëmbëve dhe lirshmëria e dhëmbëve në bazat e tyre. Studimet kanë treguar se shpëlarja e gojës me peroksid hidrogjeni mund të ndihmojë në reduktimin e pllakave dhe simptomave të periodontitit.

Megjithatë, peroksidi i hidrogjenit duhet të zbutet me pjesë të barabarta të ujit. Përzierja mund të hidhet në gojë, por jo të gëlltitet. Ashtu si pomadat mjekësore, edhe ky ilaç nuk rekomandohet për fëmijët, pasi ata mund të gëlltisin aksidentalisht përzierjen.

Çaj menteje

Thithja e qeseve të çajit me mente ose pirja e çajit me mente mund të lehtësojë përkohësisht dhimbjen e dhëmbit. Studiuesit kanë zbuluar se mentja përmban përbërës antibakterialë dhe antioksidantë. Mentoli, përbërësi më i madh në mente, është veçanërisht efektiv në mpirjen e butë të zonave të ndjeshme.

Hudhra

Hudhra është një përbërës i zakonshëm që gjendet në çdo familje dhe është një zgjidhje për shumë njerëz për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit. Përbërësi kryesor në hudhër, i quajtur Allicin, ka një efekt të fuqishëm antibakterial që mund të ndihmojë në vrasjen e baktereve në gojën tuaj që shkaktojnë kavitete ose/dhe dhimbje dhëmbi.

Thjesht duke përtypur një thelpi hudhër dhe duke e lënë pranë dhëmbit, mund të ndihmoni në lehtësimin e dhimbjes. Thënë kjo, për shkak të shijes së fortë, mund të mos jetë zgjidhja më e përshtatshme për të gjithë.

Cila është koha e duhur për të vizituar dentistin?

Nëse vuani nga një dhimbje dhëmbi, sigurohuni që ta monitoroni atë për 24 orët e ardhshme. Dhimbja që zbehet gradualisht mund të jetë thjesht acarim. Por nëse dhimbja është e vazhdueshme, është koha për të caktuar një takim. Për më tepër, më poshtë do t'ju prezantojmë disa nga rastet që duhet të caktoni një takim me dentistin tuaj:

  • Dhimbja është e pamëshirshme
  • Dhimbja juaj e dhëmbit zgjat më shumë se 48 orë
  • Keni dhimbje kur përtypni ose flisni, të shoqëruar me temperaturë dhe dhimbje koke
  • Keni vështirësi në frymëmarrje

Parandalimi

Trajtimet në shtëpi janë të dobishme vetëm për lehtësimin e përkohshëm të dhimbjes. Për të parandaluar dëmtimin e më shumë dhëmbëve tuaj, do t'ju nevojiten metoda parandaluese, të tilla si:

  • Vazhdoni me higjenën e duhur orale për të mbajtur dhëmbët dhe gojën tuaj të pastër dhe të shëndetshëm
  • Përdorni një furçë të butë për të parandaluar nervozizmin dhe prishjen e dhëmbëve
  • Kufizoni numrin e ushqimeve dhe pijeve acidike për të parandaluar shpërbërjen e smaltit të dhëmbëve
  • Programoni kontrolle të rregullta me dentistin
  • Përdorni një mbrojtës të gojës gjatë natës për të parandaluar dëmtimin e dhëmbëve tuaj, në rast se kërcitni dhëmbët gjatë natës

Përfundimi

Dhimbja në gojë dhe ndjeshmëria ndaj dhëmbëve mund të trajtohen me disa mjete juridike shtëpiake. Për të lehtësuar dhimbjet e gojës, rekomandohet të kërkoni ndihmë profesionale. Mund të jetë e mundur të lehtësoni dhimbjen përkohësisht me mjete juridike shtëpiake, por shkaku i shqetësimit tuaj mund të mos shërohet.

Simptomat mund të vazhdojnë për disa ditë, gjë që mund të kërkojë trajtim shtesë. Në takimin tuaj të ardhshëm dentar, njoftoni dentistin tuaj se cilat opsione po shqyrtoni. Kontaktoni Dr. Roland Zhuka dhe ai do të vlerësojë rastin tuaj specifik për t'ju dhënë një kuotë falas për trajtimin më të mirë për ju. Në klinikën e Dr. Roland Zhuka do të gjeni çmimet më të mira për trajtimet dentare në Shqipëri!

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Ndani:

Facebook
Cicëroj
Pinterest
LinkedIn

Tabela e Përmbajtjes

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm dhe do të merrni një vlerësim fillestar të gjendjes tuaj dentare, ose kontaktoni dr.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Në çelës

Postime të ngjashme

Ne jemi gati kur të jeni ju gati!

Lini një takim

Plotësoni formularin për të lënë një takim me një nga specialistët tanë stomatologjikë. Nëse keni nevojë për zgjidhje më të komplikuara dentare ose keni nevojë për një diagnozë për problemin tuaj, ne do t'ju kontaktojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ofrojmë konsulta dhe këshilla mjekësore për të gjithë pacientët, qoftë në klinikën tonë ose nëpërmjet internetit. Thjesht plotësoni formularin me informacionin tuaj, zgjidhni shërbimin që po kërkoni dhe lini një mesazh me çdo pyetje që mund të keni, dhe stafi ynë do t'ju përgjigjet brenda një kohe të shkurtër.

Bëni një takim

Plotësoni formularin e thjeshtë online!

Njihuni me dentistin tonë në internet

Telefonatë direkt me dentistin tonë.

Mësoni diagnozën tuaj

Gjeni problemin dhe zgjidhjen.

Merrni kuotën tuaj

Merrni ofertën tuaj falas në internet!

sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.

Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!