Implantet Dentare pa dhimbje ne Shqiperi - Klinika Implantus

Nëse keni pasur dyshime se ku të shkoni për implantet tuaja dentare, klinika jonë është përgjigjja. Ne jemi të vendosur në Tiranë, Shqipëri dhe jemi të specializuar në ofrimin e implanteve dentare pa dhimbje. Stafi ynë ka përvojën dhe trajnimin e duhur për të përmbushur nevojat tuaja, duke rikthyer buzëqeshjen dhe vetëbesimin që ju nevojitet.

Dr Roland Zhuka është një implantolog i njohur, i specializuar në implantologji të avancuar në Romë, Itali. Ai ka kryer me sukses edhe specializime të tjera në SHBA, Lisbonë dhe Berlin. Të gjitha trajtimet mund të bëhen me qetësues ose anestezi totale pasi klinika jonë dentare ndodhet brenda Spitalit Privat më të mirë në Ballkan.

Implante Dentare pa dhimbje ne Tirane, Shqiperi

Pse të bëni implante dentare pa dhimbje?

Implantet dentare janë kulmi i teknologjive të stomatologjisë duke parë se ato nuk shkaktojnë zhurmë, rrëshqitje ose dëmtim të kockave siç bëjnë protezat ose urat fikse. Kjo është për shkak të rrënjëve metalike që shkrihen me kockën tuaj. Ndryshe nga dhëmbët e vërtetë natyralë, implantet dentare janë të përbëra nga materiale që nuk i lejojnë ata të prishen. Pas protokollit dentar, opsioni i implanteve dentare mund të jetë bindës për ju në situatat e mëposhtme:

 • Nofulla juaj ka arritur një rritje totale
 • Ju mungojnë një ose më shumë dhëmbë
 • Ju keni inde të shëndetshme të gojës
 • Ka mjaft kockë në gojën tuaj për të mbështetur implantet ose për të qenë në gjendje të mbështesni një transplant kockash
 • Ju nuk dëshironi ose nuk jeni në gjendje të mbani proteza
 • Ju dëshironi përmirësim të të folurit dhe të përtypjes

Implante dentare pa dhimbje me çmime të përballueshme ne Tirane Shqiperi

Pse të mos keni frikë nga operacioni dentar pa dhimbje?

Kirurgjia dentare pa dhimbje është në dispozicionin tuaj në klinikën tonë. Falë metodave tona të avancuara të trajtimit, ne kemi dëgjuar pacientë të thonë se ishin të befasuar se sa e lehtë dhe pa dhimbje ishte procedura e implantit dentar. Shumica e pacientëve nuk përjetojnë dhimbje gjatë procedurës dhe efekti pas saj është i vogël.

Ne e kuptojmë se pacientët mund të jenë të shqetësuar për instalimin e një implanti dentar. Megjithatë, kjo është arsyeja pse ne kemi ardhur me një koncept trajtimi të orientuar nga pacienti. Objektivi i konceptit është që ta bëjë takimin sa më të këndshëm dhe komod.

Pavarësisht se përfitimet e implanteve dentare janë të njohura, shumë pacientë janë ende nervozë përpara operacionit. Kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit besojnë çdo thashethem dhe dezinformim që shohin në internet. Një kërkim i shpejtë në internet do t'ju tregojë foto të operacioneve të implanteve dentare të cilat duken mjaft të frikshme nëse nuk e dini se çfarë po ndodh. Por, na besoni kur themi se nuk ka arsye për t'u shqetësuar sepse procedura nuk është aq e dhimbshme sa duket.

Një implant dentar, për një pacient me kocka të mira dhe që nuk ka nevojë për kirurgji të indeve të buta, ka pak dhimbje që zgjat vetëm 24 deri në 48 orë pas operacionit, që do të thotë se dhimbja mund të largohet lehtësisht me ilaçe kundër dhimbjeve si ibuprofeni ose paracetamol.

Nga ana tjetër, implantet dentare që nuk kërkojnë ngritjen e indit të mishit të dhëmbëve janë pa dhimbje. Sigurisht, një faktor tjetër në numrin e përvojave të dhimbjes është pragu i pacientit për dhimbje.  Është fakt se instalimi i një implanti është një operacion pa dhimbje kur bëhet siç duhet.

Vendi më i mirë për trajtimet e implanteve dentare pa dhimbje

Pse të zgjidhni implantet dentare pa dhimbje?

Ka disa arsye pse duhet të zgjidhni implantet dentare, megjithatë, ne do t'ju prezantojmë me dy, të cilat mund t'ju bindin lehtësisht t'i realizoni ato:

I sigurt, i shpejtë dhe pa dhimbje

Gjatë instalimit të një implanti dentar ne përdorim kirurgji minimalisht invazive e cila do të kursejë indet dhe është e sigurt e shpejtë dhe pa dhimbje, për të mos përmendur, e saktë. Periudha e rikuperimit është gjithashtu e shkurtër.

Stafi ynë përbëhet nga profesionistë dhe specialistë që dinë të përballojnë frikën e pacientit dhe t'i bëjnë ata të ndihen rehat. Ne e dimë se është jashtëzakonisht e rëndësishme që ta kalojmë procedurën me qetësi dhe më e rëndësishmja, me kujdes.

Gjithashtu nuk ka asnjë arsye për t'u frikësuar nga instalimi i një implanti dentar. Që pacienti të ndihet i sigurt dhe i sigurt, ne do t'i tregojmë se çfarë po bëhet gjatë operacionit dhe çfarë do të vijë më pas. Sa herë që gjërat bëhen të pakëndshme, pacienti mund të ngrejë dorën ose të bëjë ndonjë veprim tjetër të dukshëm në mënyrë që t'i japim një pushim.

Rezultate të mahnitshme të implanteve dentare pa dhimbje në Shqipëri

Vështirë se ka dhimbje pas operacionit

Për shkak të planifikimit kirurgjik të bërë paraprakisht dhe teknikave të avancuara të implanteve, siklet pas operacionit pas vendosjes së implanteve dentare nuk janë pothuajse aspak. Zakonisht, i vetmi shqetësim është mpirja pas operacionit.

Kur kryhet si duhet, procedura është pa dhimbje.

Në rast të efekteve të mëvonshme, ne do t'i japim pacientit udhëzime dhe receta. Pasojat zhduken pas disa ditësh dhe mund të kontrollohen me qetësues të thjeshtë, si paracetamol ose ibuprofen.

Nëse ndiheni të shqetësuar ose të shqetësuar për operacionin tuaj të implantit dentar, mos hezitoni të na kontaktoni dhe të rezervoni një konsultë në mënyrë që të dëgjoni ballë për ballë se sa e lehtë dhe pa dhimbje mund të jetë instalimi i një implanti dentar edhe në rastin tuaj.

Jetëgjatësia

Krahasuar me implantet konvencionale, implantet dentare janë më të suksesshme. Shkalla e suksesit është në intervalin 95-98% në vitet e fundit. Ata kërkojnë pak mirëmbajtje dhe trajtohen si dhëmbë të zakonshëm. Implantet dentare zgjasin zakonisht nga 20 deri në 30 vjet dhe ju lehtë mund të zgjasni jetëgjatësinë e tyre duke u kujdesur për to.

Rreth Dr. Roland Zhuka

Dr Roland Zhuka është një implantolog i njohur, i specializuar në implantologji të avancuar në Romë, Itali. Ai ka kryer me sukses edhe specializime të tjera në SHBA, Lisbonë dhe Berlin.

Kur mund të keni nevojë për implante dentare pa dhimbje dhe pse t'i zgjidhni ato?

 • Dhëmbi/dhëmbët nuk mund të ruhen në asnjë mënyrë tjetër.
 • Protezat problematike dhe ju jeni të interesuar në përmirësimin e përtypjes, të folurit dhe të qeshurit.
 • Dëmtimi i dhëmbëve është i papërshtatshëm për procedurat e tjera kozmetike.
 • Zëvendësimi i një dhëmbi të humbur ose të prishur.
 • Zgjidhje e përhershme për më shumë se arsye kozmetike.
 • Imitim i imët i dhëmbëve/dhëmbëve natyralë.
 • E përkryer për boshllëqet ku fasetat nuk janë një zgjidhje e zbatueshme.
 • Kur dhe ku mungon dhëmbi, një implant është një opsion i përsosur.

Përgatitja për kirurgjinë e implantit dentar pa dhimbje

Si për çdo ndërhyrje tjetër dentare, mund t'ju duhet t'i nënshtroheni radiografisë dentare dhe duhet të bëhen modele në përputhje me gojën dhe dhëmbët tuaj.

Kirurgu dhe dentisti juaj duhet të informohen për historinë tuaj mjekësore, duke përfshirë çdo gjendje mjekësore ose medikament që jeni duke marrë aktualisht (suplemente ose ndonjë ilaç tjetër të përfshirë). Një plan do të krijohet për ju në varësi të çdo informacioni dhe ekzaminimi që dinë dentisti dhe kirurgu. 

Implantet dentare pa dhimbje me çmimet me te uleta ne Shqiperi

Dita e operacionit

Kini parasysh se para operacionit do t'ju jepet një anestezi lokale ose do t'ju injektohet. Më pas, kirurgu juaj do të paraqesë planin kirurgjik dhe do të përparojë me përgatitjen e gojës suaj. Ju mund të ndjeni disa nga dridhjet ndërsa kirurgu juaj hap vrima të vogla në nofullën tuaj dhe pasi të presë gingivitin për të ekspozuar kockën tuaj. Ju lutemi të pranoni se kjo nuk është aspak e dëmshme, i gjithë procesi është pa dhimbje.

Për t'u siguruar që nuk ka hapësirë ​​dhe është e pamundur që shtylla të lëvizë ose të tundet, vrimat duhet të vendosen fort. Pasi vrimat të arrijnë madhësinë e kërkuar, titani do të futet në anën e brendshme. 

Para se të qepni përsëri gingivitin tuaj, kirurgu/stomatologu juaj mund t'ju kërkojë t'i nënshtroheni një radiografie tjetër në mënyrë që të kontrollojë nëse të gjitha postimet janë vendosur në mënyrë korrekte.

Kujdesi pasues për implantet dentare pa dhimbje

Ashtu si me çdo procedurë kirurgjikale, ekziston një periudhë rikuperimi gjatë së cilës indet shërohen dhe trupi përshtatet me implantin. Kjo periudhë rikuperimi varet nga pacienti, durimi i dhimbjes dhe shëndeti i tij i përgjithshëm.

Më poshtë do të gjeni hapat që duhet të ndërmerren dhe faktorët që duhet të keni parasysh:

 • Ënjtje e vogël pritet për dy deri në tre ditë.
 • Shpëlajeni gojën me ujë të kripur tre deri në katër herë në ditë pas operacionit.
 • Shmangni ushqimin tepër të nxehtë në 48 orët e para.
 • Ndiqni një dietë të lëngshme për rreth 24 deri në 48 orë.

Pas procedurës së implantit dentar, pritet një shqetësim. Megjithatë, çdo shqetësim i vogël mund të lehtësohet me qetësues.

Video Dëshmi

Stafi i Klinikes Dentare te Dr.Roland Zhuka

Pyetjet e bëra më shpesh

Ne po bëjmë gjithçka për t'ju qetësuar

Nuk ka nevojë që ju të ndiheni të shqetësuar për vendosjen e implanteve tuaja. Ekipi ynë do të jetë pranë jush në çdo hap të rrugës.

Ne vendosim gjithçka duke ndjekur dëshirat tuaja

Që nga konsultimi juaj i parë, stafi ynë do të diskutojë opsionet më të mira të trajtimit për ju. Ata do të përshkruajnë periudhat e rikuperimit dhe shërimit dhe do të flasin me ju në lidhje me çdo shqetësim që mund të keni në lidhje me implantet dentare.

Ne bëjmë një plan

Ne krijojmë një plan që ju jep një orar të detajuar të takimeve që duhet të ndiqni, të cilat janë hapat që duhet të ndiqni. Ky plan përfshin gjithashtu hapat e kujdesit pasues. Ju lutemi vini re se shëndeti juaj i përgjithshëm dhe higjiena orale nuk janë të rëndësishme vetëm për kryerjen e procedurës, por edhe në përgjithësi.

Ne kemi specialistët më të mirë

Implantet tuaja do të vendosen nga një ekip specialistësh të aftë. Ne kemi stomatologë dhe implantologë me mbi 15 vjet përvojë në shërbimet dentare. Ne kemi një njohuri në shkallë të gjerë të procedurave dhe sigurojmë që pacientët të jenë sa më komod gjatë trajtimit.

Pas procedurës, do të merrni një plan që përfshin udhëzime të hollësishme për kujdesin dhe trajtimin pas operacionit. Siç dihet, pas çdo operacioni, duhet të fokusoheni më shumë tek lëngjet dhe ushqimet e buta. E njëjta gjë ndodh pas operacionit të implantit dentar. Gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm me përtypjen për katër deri në gjashtë muaj.

Mirëmbajtja e implanteve dentare pas operacionit është krejt e njëjtë me atë të dhëmbëve të zakonshëm natyralë. Ai përfshin shumë larje, pastrim dhe kontrolle dentare. Ju lutemi sigurohuni që të lani dhëmbët dy herë në ditë. Përdorni fillin dentar çdo ditë dhe nëse është e mundur pas çdo vakti. 

Në fakt, jo. Ekzistojnë mënyra të tjera për të zëvendësuar dhëmbët, veçanërisht nëse mungojnë shumë dhëmbë, si një urë fikse që mbështet 5 deri në 6 implante ose një restaurim total korrespondues në nofullën e sipërme që zakonisht ka nevojë për 6 deri në 7 implante.

Klinika jonë

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Shërbimet Dentare

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm për të marrë një ofertë falas. Ekspertët tanë do t'ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.

Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!