Pse turizmi dentar në Shqipëri është një zgjedhje kaq popullore?

Miliona njerëz shkojnë jashtë vendit çdo vit për kujdes oral të nivelit të lartë. Arsyeja kryesore pse ata zgjedhin vendet e tjera në vend të atdheut të tyre janë kostot e ulëta. Shumica, nëse jo të gjitha, vendet e Evropës Perëndimore nuk mbulojnë kostot e trajtimit të dhëmbëve. Kjo sigurisht që i shtyn qytetarët e Europës Perëndimore të zgjedhin vendet e Europës Lindore, si Shqipëria, ku mund të merrni të njëjtat shërbime me një kosto më të ulët. 

Pavarësisht se statistikat ndryshojnë kur bëhet fjalë për turizmin stomatologjik, shumica e tyre pajtohen me faktin se numri i njerëzve që vizitojnë vendet offshore për të kryer trajtimet e tyre dentare është jashtëzakonisht i lartë. Sipas studimeve të fundit, mesatarisht 50,000 njerëz zgjedhin turizmit dentar në Shqipëri për trajtime dentare si implantet kozmetike, fasetat ose kurora. Dhe pjesa më e madhe e tyre zgjedhin klinikën e Dr. Roland Zhuka si opsionin më profesional me shërbim cilësor.

Çfarë është turizmi dentar?

Që kur doli CoVid, shumica e njerëzve nuk kanë udhëtuar shumë. Megjithatë, sapo mbaroi pauza e CoVid, njerëzit filluan të bënin përsëri udhëtime për të ndryshuar mjedisin e tyre, për t'u çlodhur dhe për të lehtësuar stresin. Shumica e tyre e përdorën atë si një mënyrë për të ikur sepse u mungonte udhëtimi, ndërsa të tjerët e morën atë si një trajtim mjekësor. Kështu nisi turizmi mjekësor, përfshirë turizmin dentar. Me shumë mundësi keni dëgjuar për njerëz që fluturojnë në një vend të afërt për të kryer punë ortodontike ndërsa shijojnë një pushim "falas". Megjithëse CoVid preku edhe këtë sektor, tregu i turizmit dentar u hap pasi CoVid nuk ishte më problem. 

Kjo u bë e mundur nga hotelet dhe linjat ajrore duke ulur çmimet e tyre. Edhe pse askujt nuk i pëlqen të shohë vende të reja të zbuluara të gjitha të fryra dhe të mpirë, çmimet e lira dhe ekonomike të procedurave mjekësore larg tërhoqën dhe vazhdojnë të tërheqin shumë njerëz. Kur themi çmime të ulëta, nënkuptojmë me të vërtetë çmime të ulëta. Për shembull, çmimet e shërbimeve dentare në Shqipëri janë 90% më të ulëta se në vendet e Evropës Perëndimore. Me paratë që normalisht do të shpenzonit për trajtimin e dhëmbëve, mund të paguani lehtësisht strehimin dhe transportin.

A duhet të bëheni turist dentar?

Paratë nuk janë aq të rëndësishme kur bëhet fjalë për marrjen e kujdesit dentar të besueshëm dhe me cilësi të lartë. Për t'u bërë një turist dentar, ne do të rekomandonim të planifikoni gjithçka deri në detajet më të vogla. Së pari, bëni kërkimin tuaj. Përpara se të planifikoni të rezervoni një biletë avioni dhe të hipni në një fluturim, provoni të lexoni çdo rishikim të pacientëve që kanë qenë tashmë në një klinikë që po mendoni. Provoni të kontrolloni çdo fotografi në faqen zyrtare të internetit dhe të kontrolloni akreditimet. Paralajmërimet zhduken nëse mendoni për klinikën e doktor Roland Zhukës. Në atë ekip, do të gjeni profesionistë me përvojë, shumëgjuhësh, të trajnuar për mikpritje dhe jashtëzakonisht miqësorë.

Pse kujdesi dentar në Shqipëri?

Numri i pacientëve që vijnë në Shqipëri për kujdesin dentar është rritur vazhdimisht kohët e fundit dhe vazhdon të rritet dita ditës. Përveç vendeve të Europës Perëndimore, pacientët nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe e shohin Shqipërinë si një zgjidhje për trajtime dentare të lira por cilësore, si dhe një atraksion falë vendeve që mund të vizitojnë dhe ushqimit që mund të provojnë. 

Një nga arsyet kryesore pse vende si Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara apo Gjermania, Hungaria dhe Italia zgjedhin Shqipërinë janë avantazhet që Shqipëria ofron për pacientët që vijnë nga ato vende. Shumica e pacientëve të huaj preferojnë procedura të tilla si implante dentare all-on-4 në Shqipëri, kurora zirkoni dhe E-Max, zbardhja e dhëmbëve, fasetat ose mbajtëset. Megjithatë, fakti që trajtimet dentare janë shumë me kosto efektive në vendet e tyre të origjinës, mbetet arsyeja kryesore pse Shqipëria preferohet për turizmin dentar.

Trajtim Dentar Me Cilësi Të Lartë Me Kosto Të Ulët

Shqipëria është një nga vendet më të zgjedhura për trajtime dentare sepse kur udhëtoni në Shqipëri për turizëm mjekësor, mund të ulni kostot tuaja deri në 90%. Dr. Roland Zhuka është një klinikë dentare e mirëformuar që ka një ekip plot profesionistë dhe anëtarë të ekipit me përvojë. 

Pasi të bëni një kërkim në internet, do të shihni që kemi të drejtë. Për më tepër, në faqen zyrtare të internetit, mund të gjeni informacione përkatëse për klinikën dhe mjekët. Klinika e Dr. Roland Zhuka ofron një kuotë të përafërt si një mënyrë për t'ju ofruar edhe më shumë ndihmë. Kjo është plotësisht falas.

Shpenzime të ulëta udhëtimi

Megjithëse u përmend shumë herë më lart, është me vend të thuhet se konsiderata kryesore përpara se të zgjidhni një vend të huaj për të udhëtuar për turizmin dentar është kosto-efektiviteti i gjithë procedurës. Disa besojnë se shtimi i shpenzimeve të fluturimit dhe hotelit në kostot e trajtimit do të rrisë në mënyrë dramatike çmimet, por kjo nuk është e vërtetë. Shqipëria është vetëm 2 orë larg vendit më të largët dhe ju mund të gjeni bileta në një gamë çmimesh nga 20 deri në 100 euro.

Çmimi i akomodimit me 5 yje fillon nga 30 euro, në kundërshtim me besimin popullor. Nëse nuk ju pëlqejnë hotelet, mund të gjeni lehtësisht një Airbnb për një çmim më të ulët. Në këtë rast, duke supozuar se do të qëndroni në Shqipëri për 7 netë për trajtimin tuaj dentar, totali juaj do të jetë afërsisht 400 euro. Kjo nuk është absolutisht asgjë kur krahasohet me shumën që do të kurseni.

Shërbim ekonomik dhe i besueshëm

Ju mund të keni dëgjuar thënien "Ju merrni atë që bleni". Nuk ka asnjë të vërtetë në këtë thënie kur bëhet fjalë për trajtimet dentare shqiptare. Nuk ka dyshim që çmimi që paguani në Shqipëri është më pak se sa një fraksion i asaj që do të paguanit në vendin tuaj. Kjo shoqërohet me shërbim të shkëlqyer.

Në fakt, mund të vini re se kur fluturoni në bregun më të afërt, shërbimi është shumë më i mirë. Cilësia në Shqipëri është më i shpejtë se ai i vendeve të klasit të parë. Do të ishte si të zgjidhni një klinikë me 5 yje për çmimin 3 yje. Nuk do ta kuptonit për çfarë po flasim pa e përjetuar vetë.

Nuk ka kohë pritjeje

Një tjetër detaj kyç, përveç çmimeve, është ky. Madje ai kalon testin kosto-përfitim; çdo pacient që ka qenë në Shqipëri për trajtim dentar do t'jua tregojë këtë. Në klinikën e doktor Roland Zhukës, nuk keni pse të shtyni trajtimin dentar. Përkundrazi, ju mund të caktoni një takim sipas orarit tuaj ditor. Nuk ka nevojë të presësh një muaj për një procedurë që mund të bëhet menjëherë. Dhe nëse kjo nuk është mjaft tërheqëse, takimi mund të caktohet përmes telefonit ose e-mail, apo edhe në faqen zyrtare të internetit.

Vende historike

Shqipëria ka pritur njerëz të ndryshëm gjatë gjithë historisë së saj. Shumë janë të tërhequr nga qytetërimet e vjetra si ilirët, ndërsa të tjerë preferojnë të mësojnë më shumë për komunizmin dhe postkomunizmin. Sido që të jetë, Shqipëria i ka të gjitha. Dhe ne jemi më se të sigurt se do të kënaqeni plotësisht duke vizituar mbetjet e kulturave dhe qytetërimeve të lashta. (Provoni të kërkoni informacione në google për Dyrrahun dhe Apoloninë dhe do të shihni se sa të drejtë kemi.)

Aktivitete Sportive

Shqipëria ka një vijë bregdetare që shtrihet në 476 km dhe sezoni i plazhit në Shqipëri zgjat nga marsi deri në nëntor. Plazhi më i afërt është vetëm 45 minuta larg Tiranës, kryeqytetit. Për më tepër, Shqipëria ofron sporte dimërore si rafting apo hiking. Nuk ka rëndësi nëse zgjidhni ta vizitoni gjatë dimrit apo verës, çdo kohë e vitit është shumë e përshtatshme për sporte në natyrë në Shqipëri.

Kuzhina shqiptare

Shumica prej nesh shijojnë një burek të shpejtë. Megjithatë, kuzhina shqiptare ka shumë më tepër. Kuzhina shqiptare është e ndikuar nga shumë vende dhe kultura dhe restorantet që gjenden aty ju ofrojnë një shumëllojshmëri ushqimesh për të zgjedhur. Nëse dëshironi makarona italiane? Shkoni te Pastaria. Nëse jeni duke kërkuar për ushqim meksikan? Shkoni te Serendiville. Nëse jeni në kërkim të sushit? Salt është zgjedhja e duhur. Shijet e ndryshme të ushqimit do të lënë një përshtypje të qëndrueshme në shijet tuaja edhe pas largimit nga Shqipëria.

Fotografia

Duke filluar nga fotografia e peizazhit dhe duke përfunduar me fotografinë në rrugë, gjithçka është e mundur në Shqipëri. Nëse jeni i dhënë pas fotografisë, mund të kërkoni lehtësisht turne fotografike dhe të rezervoni një para se të rezervoni një biletë avioni. Shqipëria është një vend që ia vlen të vizitohet pavarësisht nga koha e vitit.

Pse trajtimet dentare në Shqipëri janë kaq të lira?

Është një fakt i njohur gjerësisht se çmimet për trajtimet dentare janë shumë më të ulëta nëse shkoni në Shqipëri. Kjo nuk është vetëm për trajtime kritike dentare, por edhe për trajtime të lehta, si zbardhja e dhëmbëve, ose trajtime kozmetike si kurora, ura dhe proteza. Shqipëria ju paraqet çmime të ulëta dhe ekonomike duke ju dhënë avantazhin e kursimit të parave në krahasim me vendet e tjera. 

Për më tepër, turizmi dentar në Shqipëri është rritur jo vetëm si rezultat i çmimeve të ulëta për trajtime dentare por edhe për shkak të standardeve dhe cilësisë së lartë. Kjo ka çuar në një reputacion pozitiv. Mijëra turistë vizitojnë Shqipërinë çdo vit për trajtim dentar, por jo vetëm. Për më tepër, kursi i këmbimit dhe vlera e lekut shqiptar në krahasim me monedhat e tjera i bëjnë çmimet mjaft të përballueshme për pacientët ndërkombëtarë.

A janë të sigurt dentistët shqiptarë?

Klinikat kryesore dentare shqiptare janë të hapura ndaj avancimeve dhe risive. Përfshirë këtu klinikën e Dr. Roland Zhuka. Stafi në klinikën e Dr. Roland Zhuka është i specializuar në stomatologji. Në Shqipëri, sistemi arsimor ndjek risitë dhe teknikat teknologjike. Klinika e Dr. Roland Zhukës mundëson implante, aparate për drejtimin e dhëmbëve, faseta, kurora zirkoni cilësore, dhe çdo trajtim tjetër nga një staf i specializuar. Kjo bën që ky të jetë një proces shumë i lehtë dhe komod.  

Cilat janë kostot e kujdesit dentar në Shqipëri?

Çmimet ndryshojnë në varësi të çdo lloj trajtimi, kërkesës, nevojës dhe dëshirës së secilit pacient. Sigurisht, çdo trajtim është i ndryshëm nga të tjerët. Ekipi në klinikën e Dr. Roland Zhuka ju ofron trajtime me cilësi të lartë nëse jeni pacient vendas apo ndërkombëtar, të gjitha me çmime shumë ekonomike. Përpara se të zgjidhni Shqipërinë për kujdesin tuaj dentar, mund të kontaktoni stafin dhe të merrni informacionin e nevojshëm. Trajtimet më të kërkuara janë implantet dentare, fasetat, zbardhja e dhëmbëve ose/dhe mbajtëset.

Keni akoma dyshime?

Nëse po mendoni të transferoheni në një vend të ri për trajtim dentar dhe keni ende pyetje pa përgjigje në kokën tuaj, thjesht kontaktoni klinikën e Dr. Roland Zhuka. Të gjitha nevojat dhe pyetjet tuaja do të marrin përgjigje.

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Ndani:

Facebook
Cicëroj
Pinterest
LinkedIn

Tabela e Përmbajtjes

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm dhe do të merrni një vlerësim fillestar të gjendjes tuaj dentare, ose kontaktoni dr.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Në çelës

Postime të ngjashme

Ne jemi gati kur të jeni ju gati!

Lini një takim

Plotësoni formularin për të lënë një takim me një nga specialistët tanë stomatologjikë. Nëse keni nevojë për zgjidhje më të komplikuara dentare ose keni nevojë për një diagnozë për problemin tuaj, ne do t'ju kontaktojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ofrojmë konsulta dhe këshilla mjekësore për të gjithë pacientët, qoftë në klinikën tonë ose nëpërmjet internetit. Thjesht plotësoni formularin me informacionin tuaj, zgjidhni shërbimin që po kërkoni dhe lini një mesazh me çdo pyetje që mund të keni, dhe stafi ynë do t'ju përgjigjet brenda një kohe të shkurtër.

Bëni një takim

Plotësoni formularin e thjeshtë online!

Njihuni me dentistin tonë në internet

Telefonatë direkt me dentistin tonë.

Mësoni diagnozën tuaj

Gjeni problemin dhe zgjidhjen.

Merrni kuotën tuaj

Merrni ofertën tuaj falas në internet!

sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.

Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!