8 Kura Efikase Për Dhimbjen e Dhëmbit

Nëse keni provuar ndonjëherë të përtypni diçka të fortë dhe papritmas ndjeni një dhimbje të mprehtë në dhëmbin tuaj, mund të keni provuar ta injoroni atë me idenë se do të largohet së shpejti. Megjithatë, nëse të nesërmen dhimbja është aq e fortë sa nuk mund të përqendroheni apo pushoni, duhet të kërkoni në internet për një zgjidhje të shpejtë. Për fat të mirë, edhe pse duhet të lini një takim me dentistin, ekzistojnë trajtime të sigurta për dhimbjen e dhëmbëve që mund të përdoren derisa të mund të shkoni te dentisti.

Është thelbësore të mbani mend se dhimbjet e dhëmbëve janë një shenjë se diçka nuk është në rregull. Vizita e një dentisti sa më shpejt të jetë e mundur mund ta bëjë procesin e trajtimit më të thjeshtë dhe me më pak ndërlikime. Një dentist në Shqipëri mund të diagnostikojë dhe trajtojë çështje si infeksionet, absceset e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, të cilat, nëse nuk kontrollohen, mund të përhapen në kocka dhe inde pranë zonës së prekur, apo edhe në pjesë të tjera të trupit, duke shkaktuar probleme të tjera.

Edhe pse këto kura shtëpiake për dhimbjen e dhëmbëve mund të ndihmojnë në reduktimin e shqetësimit, ato nuk do ta eliminojnë plotësisht dhimbjen ose nuk do të kurojnë një infeksion. Profesionistët në klinikën tonë dentare në Shqipëri të specializuar në stomatologjinë e përgjithshme dhe kozmetike, na informojnë rregullisht mbi burimet e zakonshme të dhimbjes së dhëmbëve dhe ofrojnë këshilla për pacientët që vuajnë nga ky problem.

Cilat janë shkaqet e dhimbjes së dhëmbëve?

Shkaqet e zakonshme të dhimbjes së dhëmbit përfshijnë:

Dhëmbët e prishur

Prishja e dhëmbëve është zakonisht burimi kryesor i dhimbjes së dhëmbit. Ju mund të mos ndjeni dhimbje në fillim, por nëse nuk trajtohen, kavitetet do të përkeqësohen dhe përfundimisht mund të prekin nervin e dhëmbit. Ky është një nga shkaqet më të shpeshta të dhimbjes së tmerrshme të dhëmbit. Dhimbja nga nervi mund të jetë konstante dhe pulsuese. Megjithëse dhimbja mund të zhduket nëse nervi vdes, ai duhet të trajtohet për të shmangur infeksionet më të rënda ose humbjen e dhëmbëve. 

Nëse zgavra e krijuar nga kaviteti është e madhe, dhimbja do të jetë aq e mprehtë sa mund t'ju zgjojë gjatë natës. Gjithashtu ajo do të përkeqësohet kur shtriheni. Rekomandohet të vizitoni dentistin në momentin kur filloni të ndjeni dhimbje, përpara se të dalë jashtë kontrollit. Kavitetet e vogla deri të mesme zakonisht mund të korrigjohen me një mbushje me ngjyrë dhëmbi. Prishjet më të mëdha mund të kërkojnë një kurorë dentare ose, nëse kaviteti arrin në pulpën e dhëmbit, një kanal rrënje.

Mbushje ose kurorë e papërshtatshme

Nëse një kurorë ose mbushje nuk është ngjitur fort, bakteret dhe grimcat e ushqimit mund të mbeten tek dhëmbët, duke shkaktuar dhimbje dhe përfundimisht prishje ose inflamacion të pulpës në dhëmb. Presioni dhe ndjeshmëria mund të ndihet edhe në dhëmb. Nëse mbushja është zhdukur plotësisht, do të ketë një hapësirë ​​​​të madhe për grumbullimin e ushqimit, duke çuar në dhimbje gjatë përtypjes dhe ndjeshmëri të mëtejshme. Për fat të mirë, nëse kjo situatë adresohet shpejt, zgjidhja do të jetë e lehtë për t'u riparuar.

Abscesi dentar

Nëse nuk trajtohet, një dhëmb i infektuar mund të shkaktojë absces dentar, i cili duket si një puçërr i vogël në mishrat e dhëmbëve dhe është e mbushur me qelb. Një person mund të vuajë nga dhimbje të vazhdueshme pulsuese, ose periudha të alternuara të dhimbjes së dhëmbit për shkak të një abscesi. Kjo është një gjendje serioze që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Së bashku me dhimbjen, temperatura dhe ënjtja e fytyrës ose pjesës rreth dhëmbit mund të jenë të pranishme, pasi infeksioni mund të përhapet në pjesë të tjera të gojës dhe të trupit, duke rezultuar në dëmtim të mëtejshëm të shëndetit.

Dhëmbë të copëtuar ose të thyer

Dhimbja e fortë e dhëmbit mund të shkaktohet edhe nga një dhëmb i çarë ose i thyer. Kur kafshoni ose përtypeni, mund të përjetoni dhimbje dhe parehati, dhe nëse mikrobet depërtojnë në dhëmb, dhimbja mund të përkeqësohet. Në varësi të gjerësisë së çarjes, mund të jetë e nevojshme të merrni një kapak dentar për të mbrojtur dhe forcuar dhëmbin e thyer.

Infeksione

Nëse ka një problem me pjesën e brendshme të dhëmbit tuaj, një kanal rrënje mund të jetë mënyra e vetme për të lehtësuar dhimbjen. Ju mund të përjetoni dhimbje pulsuese që vijnë dhe shkojnë, madje edhe ju zgjojnë gjatë gjumit. Ju gjithashtu mund të ndjeni presion në dhëmb. Dhimbja mund të zhduket nëse nervi vdes, por infeksioni do të jetë ende i pranishëm dhe kërkon trajtim. Infeksionet e mishrave të dhëmbëve nuk shkaktojnë dhimbje në dhëmb, por trupi mund të mos jetë në gjendje të bëjë dallimin midis dhimbjes së dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve.

Pacientët që përjetojnë dhimbje dhëmbi në fakt mund të kenë një infeksion të mishrave të dhëmbëve. Ky infeksion, i njohur si gingiviti, është faza fillestare e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe mund të rregullohet nga një profesionist dentar dhe me një higjienë të mirë orale. Nëse nuk trajtohet, gingiviti zhvillohet në periodontitis, një çrregullim më serioz i mishrave të dhëmbëve që nuk mund të kurohet edhe pse mund të menaxhohet. Ne mund të lehtësojmë dhimbjen dhe të ndalojmë humbjen e kockave dhe dhëmbëve duke i dhënë fund avancimit të infeksionit dhe duke e eliminuar atë krejtësisht.

Trauma fizike 

Nëse përjetoni një goditje në fytyrë ose dhëmb, mund të shkaktojë dhimbje dhëmbi. Brenda dhëmbit mund të ndodhë ënjtje dhe me rritjen e presionit, dhimbja e dhëmbit do të bëhet më e fortë. Ndonjëherë, nëse dhimbja e dhëmbit është e lehtë, ajo mund të zhduket natyrshëm gjatë disa ditëve ndërsa ënjtja qetësohet. Por, nëse dhimbja e dhëmbit është e fortë, dhëmbi është zbardhur, ose dhimbja vazhdon pas disa ditësh, atëherë duhet të konsultoheni me dentistin tuaj.

Bruksizmi, kërcitja ose shtrëngimi i dhëmbëve 

Bruksizmi, ose kërcitja e dhëmbëve, është në gjendje të shkaktojë dhimbje dhëmbi. Kafshimi pas kërcitjes së dhëmbëve ndërsa jeni në gjumë mund të çojë në një ndjesi dhimbjeje të mprehtë. Kjo dhimbje zakonisht ndihet në të gjithë gojën ose vetëm në njërën anë, përveç nëse bruksizmi çon në dëmtimin e smaltit të një dhëmbi. Dentisti juaj mund t'ju udhëzojë rreth metodave e relaksimit për të kontrolluar bruksizmin ose të krijojë një protezë mbrojtëse për përdorim gjatë natës që ndalon dëmtimet dhe dhimbjet.

Çrregullimet e TMJ

Çdo individ ka dy nyje temporomandibulare (TMJ) në të dyja anët e fytyrës që janë përgjegjëse për lëvizjet e hapjes dhe mbylljes së nofullës. Këto nyje mund të fillojnë të keqfunksionojnë dhe të shkaktojnë çrregullime temporomandibulare (TMD) ose çrregullime të kyçeve temporomandibulare (TMJD). Çrregullime të tilla të kyçeve mund të shfaqen si dhimbje në nofull që imiton dhimbjen e dhëmbëve. Dhimbja mund të lokalizohet pranë veshit dhe mund të shoqërohet me një klikim ose zhurmë në nofull. Kjo klinikë dentare në Shqipëri është e pajisur me pajisjet më të fundit për të identifikuar dhe diagnostikuar çrregullimin dhe për të gjetur një trajtim të përshtatshëm, i cili mund të përfshijë ndryshime në stilin e jetës ose një pajisje orale të bërë me porosi.

Probleme me sinuset

Sinuset, të cilat ndodhen pak mbi dhëmbët e sipërm, mund të fryhen ose mbushen me mukozë për shkak të ftohjes së zakonshme, etheve ose infeksionit të sinusit. Ky presion mund të shkaktojë dëmtim të dhëmbëve të sipërm. Nëse sinuset nuk shërohen vetë, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek për trajtim. Pasi infeksioni të jetë zhdukur, ju duhet të kontrolloni nëse vuani ende nga dhimbjet e dhëmbëve. Këto janë burimet tipike të dhimbjes së dhëmbit, megjithëse mund të ketë faktorë të tjerë që shkaktojnë shqetësimin tuaj. Për të kuptuar shkaqet e dhimbjes tuaj, duhet të vizitoni dentistin për një ekzaminim. Klinika jonë ofron çmime të përballueshme për trajtime dentare të të gjitha llojeve, ndaj mos hezitoni të konsultoheni me specialistët tanë.

Kura në shtëpi për lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve

Do të listojmë disa mënyra për të qetësuar dhimbjen e dhëmbit, ose të paktën për ta bërë atë më të durueshme, ndërkohë që prisni vizitën tuaj tek dentisti. Duhet të theksohet se këto metoda të vetë-kujdesit nuk janë në gjendje të korrigjojnë shkakun e dhimbjes së dhëmbit dhe nëse dhimbja vjen nga nervi, mund të jetë e vështirë për t'u menaxhuar. Megjithatë, metodat e mëposhtme janë të sigurta dhe ia vlen të provohen:

Shpëlarje me ujë të kripur

Për lehtësim të shpejtë të dhimbjes, shpërlarja me ujë të kripur është një nga metodat më efektive. Merrni gjysmë lugë çaji kripë dhe përzieni me ujë të ngrohtë. Bëni gargarë me përzierjen, por sigurohuni që të mos e gëlltisni. Për më tepër, ju mund të provoni të përdorni me kujdes fillin dentar rreth dhëmbit që dhemb në rast se ka mbetur ndonjë pjesë e ushqimit.

Shpëlarje me peroksid hidrogjeni

Përzierja e peroksidit të hidrogjenit dhe ujit në përmasa të barabarta dhe më pas shpërlarja e gojës me të për disa minuta (mos e gëlltitni) mund të sigurojë njëfarë lehtësimi nga dhimbja e dhëmbit.

Përdorimi i ilaçeve pa recetë

Për ata që kërkojnë një zgjidhje të shpejtë për dhimbjen e dhëmbit, qetësuesit e dhimbjes pa recetë mund të jenë tepër efektivë. Edhe nëse dhimbjet janë të forta e pulsuese, qetësuesit josteroidë të dhimbjes pa recetë, me ose pa acetaminofen, si ibuprofeni, janë opsioni më i dobishëm dhe më pak i rrezikshëm për të ofruar lehtësim nga një dhëmb që dhemb. Megjithatë, vini re se gjithmonë duhet të merrni qetësuesin e dhimbjes nga goja dhe asnjëherë të mos vendosni aspirinë direkt në dhëmbin ose mishrat e prekur pasi kjo metodë nuk funksionon dhe madje mund të dëmtojë gojën tuaj.

Përdorimi i akullit për të qetësuar dhimbjen

Nëse keni një dhëmb të lënduar si pasojë e një goditjeje në fytyrë dhe fytyra juaj është e fryrë, mund të vendosni një pako akulli nga jashtë për të reduktuar inflamacionin dhe një pjesë të dhimbjes. Ënjtja në fytyrë mund të tregojë një absces, ndaj është mirë që menjëherë të kontaktoni dentistin. Përveç kësaj, ju mund të përdorni një kub akulli për të ndihmuar me qetësimin e dhimbjes.

Anestezi pa recetë

Ka shumë lëngje dhe xhel të përshtatshëm për lehtësimin e dhimbjeve. Këto zakonisht përmbajnë benzokainë për të mpirë zonën e prekur. Ju vetëm duhet t'i aplikoni ato në dhëmb dhe mishrat rreth tij. Megjithatë, këto produkte nuk janë të përshtatshme për përdorim afatgjatë dhe duhet të përdoren vetëm për të lehtësuar dhimbjen derisa të jeni në gjendje të vizitoni dentistin. Duhet të theksohet gjithashtu se këto produkte nuk duhet të përdoren kurrë tek fëmijët e vegjël nën moshën dy vjeç për dhimbje dhëmbi ose dalje dhëmbësh pasi mund të rezultojë në një gjendje të rrezikshme shëndetësore tek fëmijët.

Përdorimi i vajit të karafilit

Vaji i karafilit përmendet shpesh kur diskutohet për zgjidhje natyrale për lehtësimin e dhimbjes së dhëmbit. Ky ilaç natyral ka aftësinë të mpijë zonën, duke siguruar përkohësisht lehtësim nga dhimbjet. Një studim që u botua në Journal of Dentistry në vitin 2006 zbuloi se vaji i karafilit është po aq efektiv sa benzokaina kur përdoret si një anestetik aktual.

Hudhra për vetitë e saj anti-inflamatore

Mbështetësit e kurave popullore për shqetësimet dentare pohojnë se hudhra prodhon një lëng me veti shëruese, që njihet si allicin. Pavarësisht se nuk ka prova shkencore se kjo metodë është efektive, ajo është e padëmshme dhe ia vlen të provohet në rast se trajtimet e tjera nuk kanë qenë të suksesshme. Mund të përtypni një thelpi hudhër ose të vendosni disa copa hudhre të grira në dhëmbin që po shkakton dhimbje.

Dyll dentar ose çamçakëz

Nëse një dhëmb është plasaritur ose mbushja e tij është copëtuar, mund ta mbroni zonën e ekspozuar duke përdorur çamçakëz pa sheqer ose dyll dentar që është zbutur. Kjo do të ndihmojë në uljen e shqetësimit dhe ndjeshmërisë. Nëse një kurorë ose mbushje është problematike, mund të përdorni çamçakëz ose dyll për ta mbajtur atë në vend. Përndryshe, mund të blini mbushje të përkohshme nga një farmaci për të siguruar restaurimin.

Çaj

Çaji i mentes ka një cilësi mpirëse që mund të sigurojë lehtësim nga dhimbjet e dhëmbëve. Pasi çaji të jetë ftohur, mund ta rrotulloni në gojë për disa minuta. Taninet në çajin e zi kanë aftësi astringente, prandaj disa kura shtëpiake sugjerojnë vendosjen e një qeseje çaji të zi të ngrohtë dhe të lagësht mbi dhëmbin që dhemb për lehtësim afatshkurtër. Ose, mund të bëni pak çaj mente ose të zi, zhytni një copë pambuku të pastër në çaj dhe vendosni topin e pambukut në dhëmbin tuaj që ju dhemb.

Bar gruri

Bari i grurit nuk është vetëm i dobishëm për përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm, por gjithashtu mund të ndihmojë në shëndetin oral. Konsumimi i barit të grurit ka përparësi të shumta, veçanërisht në lidhje me dhëmbët tuaj. Kjo bimë mund të përdoret edhe për të ndihmuar me dhimbjet e dhëmbëve. Ajo përmban klorofil, i cili dihet se ka cilësi antimikrobike dhe parandalon rritjen e baktereve që shkaktojnë kavitetet. 

Për më tepër, vetitë e tij antibakteriale reduktojnë erën e keqe të gojës. Përveç përfitimeve për dhëmbët tuaj, bari i grurit është gjithashtu i pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina që ndihmojnë në shëndetin e mishrave të dhëmbëve dhe reduktojnë inflamacionin. Të gjithë këta komponentë mendohet se janë të dobishëm në qetësimin e shqetësimit të dhëmbëve. Kur përdorni bar gruri për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit, përdorni një sasi të vogël të lëngut për të shpëlarë gojën.

Përfundime

Këto kura shtëpiake për dhimbjen e dhëmbëve janë të sigurta dhe disa janë provuar efektive për lehtësimin e përkohshëm të disa llojeve të dhimbjeve të dhëmbëve. Nëse jeni duke përjetuar siklet, provoni disa nga këto sugjerime derisa të jeni në gjendje të vizitoni dentistin. Megjithatë, dhimbja e fortë dhe pulsuese e dhëmbëve kërkon kujdes të menjëhershëm. Edhe dhimbjet e vogla duhet të kontrollohen pasi sa më herët të trajtohet problemi themelor, aq më i lehtë dhe më i përballueshëm do të jetë trajtimi. 
Dentistët tanë gjithmonë u japin përparësi pacientëve me dhimbje dhe ne do t'ju marrim menjëherë për një takim. Ne përdorim teknologjinë dhe mjetet më të fundit për të përcaktuar shpejt dhe me saktësi se çfarë po shkakton dëmtimin e dhëmbit tuaj, në mënyrë që t'ju sigurojmë një trajtim efektiv dhe të shpejtë. Mos e shtyni vizitën tuaj tek dentisti nëse keni dhimbje. Rezervoni sot takimin tuaj dhe Dr. Roland Zhuka do t’ju rekomandojë trajtimin më të mire për ratin tuaj.

Kontaktoni me Ne

Na dërgoni me email

info@dr-rolandzhuka.com

Ndani:

Facebook
Cicëroj
Pinterest
LinkedIn

Tabela e Përmbajtjes

Na kontaktoni tani

Plotësoni formularin e mëposhtëm dhe do të merrni një vlerësim fillestar të gjendjes tuaj dentare, ose kontaktoni dr.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.
Në çelës

Postime të ngjashme

Ne jemi gati kur të jeni ju gati!

Lini një takim

Plotësoni formularin për të lënë një takim me një nga specialistët tanë stomatologjikë. Nëse keni nevojë për zgjidhje më të komplikuara dentare ose keni nevojë për një diagnozë për problemin tuaj, ne do t'ju kontaktojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ofrojmë konsulta dhe këshilla mjekësore për të gjithë pacientët, qoftë në klinikën tonë ose nëpërmjet internetit. Thjesht plotësoni formularin me informacionin tuaj, zgjidhni shërbimin që po kërkoni dhe lini një mesazh me çdo pyetje që mund të keni, dhe stafi ynë do t'ju përgjigjet brenda një kohe të shkurtër.

Bëni një takim

Plotësoni formularin e thjeshtë online!

Njihuni me dentistin tonë në internet

Telefonatë direkt me dentistin tonë.

Mësoni diagnozën tuaj

Gjeni problemin dhe zgjidhjen.

Merrni kuotën tuaj

Merrni ofertën tuaj falas në internet!

sqShqip

Kërkoni një Vlerësim Falas, plotësoni formularin e mëposhtëm.

Duke klikuar butonin "DËRGO" më poshtë, pranoj që një përfaqësues të më kontaktojë me email ose telefonata në emailin ose numrin e telefonit të ofruar nga unë në lidhje me shërbimet e dr-rolandzhuka.com.

Appuntamenti

Scegli il pachetto piu adatto a te;

Ottieni subito il tuo sconto!
Risparmia fino al 30% contattandoci oggi!